В брой 86 на Държавен вестник от 2018 г. бяха обнародвани промени в Закона за обществените поръчки/ЗОП/. В настоящата статия ще обърнем внимание, на тези засягащи провеждането на обществени поръчки на ниска стойност, а именно: събирането на оферти с обява.

До 01.03.2019 г. сроковете бяха максимално съкратени – 7 дни/респективно 15 за строителство за получаване на оферти. Съгласно разпоредбата на чл. 188, ал. 2 от ЗОП, когато в първоначално определения срок са получени по-малко от три оферти Възложителят следваше да удължи първоначално обявения срок най-малко с три дни. Едва след като допълнителния срок изтече Възложителят можеше да разгледа постъпилите във връзка с публикуваната обява оферти, без значение от тяхната бройка.

Една от съществените промени са сроковете. Съгласно разпоредбите и промените в Закона за обществените поръчки/ЗОП/ от 01.03.2019 г. чл. 188 от ЗОП е изменен и Възложителят следва да съобрази срокът за получаване на оферти с обема и сложността на обществената поръчка. Освен това е указано, че срокът не може да бъде по кратък от 10 дни.

Друг важен момент е, че считано от 01.03.2019 г. запазването на поръчки при събиране на оферти с обява отпада. Разпоредбата на чл. 190 от Закона за обществените поръчки/ЗОП е отменена – ДВ, бр. 86 от 2018 г., в сила от 01.03.2019 г.. До сега възложителите можеха да приложат реда по чл. 87-189 и за поръчки, които попадат в обхвата на списъка по чл. 12, ал. 1, т. 1 и чиято стойност изискваше възлагане чрез публично състезание, когато поръчката се запази и възложи на специализирани предприятия или кооперации на хора с вреждания или на стопански субекти, чиято основна цел е социалното и професионалното интегриране на хора с увреждания или хора в неравностойно положения.

От друга страна с ДВ, бр. 86 от 2018 г. е въведен нов чл. 194а, който влиза в сила от 01.03.2019 г. и отново засяга запазването на обществени поръчки при събиране на оферти с обява. Възложителите могат да приложат реда по чл. 187 – 189 и за обществени поръчки, които попадат в обхвата на списъка по чл. 12, ал. 1, т. 1 и чиято стойност изисква възлагане чрез публично състезание, когато поръчката се запази и се възложи на специализирани предприятия или кооперации на хора с увреждания или на стопански субекти, чиято основна цел е социалното и професионалното интегриране на хора с увреждания или хора в неравностойно положение. Участникът, избран за изпълнител, следва да докаже, че най-малко 70 на сто от персонала му се състои от хора с увреждания или такива в неравностойно положение и че същите ще са ангажирани в изпълнението на обществената поръчка, както и че са изпълнени условията на чл. 12, ал. 6.

Друга интересна новост при обществените поръчки и в частност събирането на оферти с обява са пазарните консултации. В глава от Закона за обществените поръчки/ЗОП са предвидени тези предварителни действия, които преди всичко целят да улеснят Възложителите при подготовката на самата документация и по-конкретно техническата спецификация за възлагане на обществената поръчка. Идеята да се  потърсят съвети от независими експерти или органи, или от участници на пазара. Интересното е, че консултациите могат да се използват, при условие че не водят до нарушаване на конкуренцията и на принципите за недискриминация и прозрачност. Тоест възложителят следва да предприеме всички необходими действия, които да гарантират, че лицата, участвали в пазарните консултации и/или в подготовката на процедурата, нямат предимство пред останалите кандидати или участници. Това следва да стане посредством публикуване на профила на купувача на възложителя на цялата информация, разменена по повод подготовката за възлагане на обществена поръчка, включително получения от възложителя резултат.

Важно е да се обърне внимание, че до 01.03.2019 г. пазарните консултации бяха една възможна опция за възложителите, а с влизането в сила на промените в Закона за обществените поръчки/ЗОП, предварителното организиране на пазарни консултации става задължително за целите на отчетността. В тази връзка е разпоредбата на чл. 21, ал. 2 от Закона за обществените поръчки/ЗОП, която гласи, чеВъзложителят изчислява прогнозната стойност на обществената поръчка към датата на решението за нейното откриване съобразно пазарната стойност на предстоящите за възлагане дейности, определена в резултат на пазарни проучвания или консултации. Идеята е да е по-сигурно, че възложителите ще са съобразили стойността правилно и ако следва да възложат обществената поръчка след провеждане на публично състезание, а не чрез събиране на оферти с обява.

ПРОМЕНИ ПРИ ВЪЗЛАГАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ ЧРЕЗ СЪБИРАНЕ НА ОФЕРТИ С ОБЯВА